Przyłącze elektryczne
OSTRZEŻENIE — niebezpieczeństwo porażenia prądem elektrycznym
- Należy bezwzględnie stosować się do zasad bezpieczeństwa, obowiązujących w dziedzinie elektrotechniki. Przed zdjęciem osłon i przystąpieniem do prac przy instalacjach elektrycznych należy wyłączyć wszystkie zasilające obwody prądowe oraz bezpiecznik sieciowy, stwierdzić brak napięcia, zabezpieczyć je przed ponownym włączeniem i umieścić tabliczkę ostrzegawczą w dobrze widocznym miejscu.
- Przestrzegać aktualnie obowiązujących przepisów dotyczących instalacji elektrycznych, np. EN 50110-1 i EN 60204-1, w Niemczech zwłaszcza VDE 0100 z uwzględnieniem odpowiednich części → ich nieprzestrzeganie niesie ze sobą niebezpieczeństwo porażenia prądem, pożaru lub zwarcia.
- Nie włączać wentylatora, zanim nie zostanie całkowicie zamontowany. Nie uruchamiać uszkodzonego urządzenia. Uniemożliwić dalsze użytkowanie do czasu całkowitej naprawy.
- Podczas podłączania wentylatora należy kierować się schematem jego połączeń/okablowania. Zaleca się ułożenie stałej instalacji elektrycznej. Należy uwzględniać wartości napięcia i częstotliwości, podane na tabliczce znamionowej. Użyć przyrządu do odłączania od sieci o rozwarciu styków równym przynajmniej 3 mm na każdy biegun. Nie dotykać elementów (z uwagi na obecność szkodliwych ładunków elektrostatycznych).
- Użyć przewodów dostosowanych do typu urządzenia: NYM-O bądź NYM-J 3 x 1,5 mm², 5 x 1,5 mm² lub 7 x 1,5 mm². Przewody dopuszczonego typu – patrz Instrukcja montażu i eksploatacji, rozdział Dane techniczne, lub Internet, strona maico-ventilatoren.com.
- Po zakończeniu prac konserwacyjnych i naprawczych wykonać test działania urządzenia.
- EZD/DZD: Niezbędne jest umieszczenie odłącznika serwisowego w miejscu montażu celem umożliwienia odłączenia urządzenia na wszystkich biegunach od sieci na czas prac związanych z czyszczeniem, konserwacją lub naprawami ‒ musi też istnieć możliwość zabezpieczenia odłącznika serwisowego przed ponownym włączeniem.
- Stopień ochrony podany na tabliczce znamionowej gwarantowany jest wyłącznie w przypadku wykonania montażu urządzenia w sposób zgodny z jego przeznaczeniem w poziomej pozycji montażowej oraz prawidłowego wprowadzenia przewodu przyłączeniowego do skrzynki zacisków.
EZR/DZR, EZQ/DZQ i EZS/DZS: Stopień ochrony IP 54/IP 55 – tylko w poziomej pozycji montażowej lub w przypadku montażu pionowego połączonego z kierunkiem przepływu powietrza w dół.
- Pokrywa skrzynki zacisków musi być założona prawidłowo w taki sposób, aby uszczelka umieszczona na jej obwodzie ściśle przylegała do odpowiedniej powierzchni skrzynki zacisków.
- W przypadku klasy ochrony I należy podłączyć przewód ochronny, po czym skontrolować stan połączenia.
- Skontrolować stan przepustu przewodu ochronnego do wnętrza obudowy.
- Jeśli wystąpi zakłócenie, należy zachować ostrożność. Istnieje również możliwość pozostawiania wentylatora pod napięciem na czas przestoju oraz jego automatycznego włączania przez czujniki (opóźnienia, wilgotności itp.) lub wyłącznik termiczny w uzwojeniu silnika. Konserwację i lokalizację usterek mogą wykonywać tylko fachowcy elektrycy.