Schematy połączeń
ER 60 i ER 100, Centro E, Centro-H
Rozruch wentylatora następuje po włączeniu oświetlenia pomieszczenia (przełącznikiem S1). Po wyłączeniu oświetlenia pomieszczenia wyłącza się również wentylator.
ER 100 z przyłączem głównego i dodatkowego pomieszczenia
Rozruch wentylatora następuje po włączeniu oświetlenia pomieszczenia (przełącznikiem S1). Po wyłączeniu oświetlenia pomieszczenia wyłącza się również wentylator.
ER 60 VZ, ER 60 VZ 15, ER 100 VZ, ER 100 VZ 15
S1 = przełącznik zał./wył. (ZAŁ po ok. 50 sekundach) 1 = pomieszczenie główne 2 = pomieszczenie dodatkowe |
Układ standardowy
Rozruch wentylatora następuje ok. 50 sekund po włączeniu oświetlenia pomieszczenia. Po wyłączeniu wentylator pracuje jeszcze przez ok. 6 minut. W urządzeniach VZ 15 wentylator pracuje jeszcze przez ok. 15 minut czasu wybiegu.
Wariant połączenia
Rozruch wentylatora następuje ok. 50 sekund po włączeniu oświetlenia pomieszczenia (przełącznikiem S1 i S2).
Po wyłączeniu przełącznikiem S1 wentylator pracuje jeszcze przez ok. 6 minut. W urządzeniach VZ 15 wentylator pracuje jeszcze przez ok. 15 minut czasu wybiegu. Wentylator może być dodatkowo wyłączony przełącznikiem S2, niezależnie od oświetlenia pomieszczenia.
ER 60 VZC, ER 100 VZC
Kiedy oświetlenie pomieszczenia zostanie włączone, wentylator uruchamia się z opóźnieniem. Może być ono nastawione bezstopniowo w zakresie 0-150 sekund. Po wyłączeniu wentylator pracuje jeszcze, w zależności od nastawienia, przez 1,5 do 24 minut. Czas wybiegu może być nastawiany bezstopniowo w zakresie od 1,5 do 24 minut.
ER 100 VZ i ER 100 VZ 15 z przyłączem głównego i dodatkowego pomieszczenia
Rozruch wentylatora następuje ok. 50 sekund po włączeniu oświetlenia pomieszczenia (przełącznikiem). Po wyłączeniu ostatnio aktywnego przełącznika wentylator pracuje jeszcze przez ok. 6 minut. W urządzeniach VZ 15 wentylator pracuje jeszcze przez ok. 15 minut czasu wybiegu.
ER 60 F, ER 100 F
Układ standardowy
Ze sterowaniem fotoelektrycznym ER 60 F bądź ER 100 F przewidziane są do montażu w ciemnych pomieszczeniach pozbawionych okien. Wentylator włączany jest bezprzewodowo przez natężenie oświetlenia pomieszczenia za pośrednictwem sterowania fotoelektrycznego. Rozruch wentylatora następuje po ok. 50 sekundach. Minimalne natężenie oświetlenia w momencie włączenia wynosi 30 luksów, przy zastosowaniu ramki dystansowej na przedniej stronie osłony 50 luksów. Po wyłączeniu oświetlenia wentylator pracuje jeszcze przez ok. 6 minut. Aby wentylator wyłączył się, pomieszczenie musi być ciemne. Maks. natężenie oświetlenia na przedniej stronie osłony może wynosić 0,3 luksa.
Wariant połączenia
Wentylator może być wyłączony niezależnie od oświetlenia pomieszczenia za pomocą dodatkowego przełącznika 2.
ER 60 H, ER 100 H
Ze sterowaniem zależnym od wilgotności.
Po zamontowaniu wkładu wentylatora urządzenie dostosowuje się samoczynnie do wilgotności aktualnie panującej w pomieszczeniu (wilgotności względnej). Ta wartość wilgotności zapisywana jest jako pierwsza wartość odniesienia. Ręczne określenie wartości odniesienia nie jest konieczne.
Jeśli wilgotność w pomieszczeniu wzrośnie o 7% w ciągu 2 minut, wentylator automatycznie przełączy się na pracę z wydajnością znamionową (60 lub 100 m³/h). Urządzenie kontynuuje pracę z wydajnością znamionową do momentu spadku ww. parametru poniżej zapisanej wartości odniesienia.
Kiedy wilgotność spadnie poniżej zapisanej wartości odniesienia, uruchomiony zostanie tryb wybiegu trwający 15 minut (wydajność znamionowa). Jeżeli w ciągu 60 minut wilgotność nie spadnie poniżej wartości odniesienia, urządzenie ponownie przełączy się na stan roboczy przed aktywacją sterowania zależnego od wilgotności. Aktualna wartość wilgotności zostanie zapisana jako nowa wartość odniesienia.
Jeśli w czasie pracy wilgotność względna spadnie poniżej wartości odniesienia, nowa ustalona wartość zostanie zapisana jako wartość odniesienia.
Wentylatory ER ... H można opcjonalnie obsługiwać przy użyciu wyłącznika oświetlenia. W momencie włączenia oświetlenia wentylator uruchamia się z wydajnością znamionową. Uruchomienie wyłącznika oświetlenia jest priorytetowe w stosunku do automatyki sterowania zależnego od wilgotności. Po wyłączeniu oświetlenia urządzenie kontynuuje pracę do momentu upłynięcia pozostałego czasu wybiegu (15 minut). Następnie układ automatyki sterowania zależnego od wilgotności zyskuje ponownie najwyższy priorytet i steruje urządzeniem.
Układ standardowy: Permanentna praca z wydajnością podstawową
Wentylator pracuje z wydajnością podstawową, sterowanie zależne od wilgotności jest aktywne. Przy przekroczeniu punktu włączenia wentylator przełącza się automatycznie na pracę z pełną wydajnością. Gdy wilgotność powietrza spadnie poniżej punktu wyłączenia, wentylator przełącza się samoczynnie na pracę z wydajnością podstawową.
Wariant połączenia 1: Permanentna praca z wydajnością podstawową, z określonym czasem wybiegu
Wentylator pracuje z wydajnością podstawową. Sterowanie zależne od wilgotności jest aktywne, patrz układ standardowy. Przełącznikiem „S1” wentylator przełączany jest ręcznie na tryb pracy z pełną wydajnością. Po wyłączeniu przełącznikiem „S1” trybu pracy z pełną wydajnością wentylator pracuje jeszcze z pełną wydajnością przez czas wybiegu wynoszący 6 minut. Jeżeli po upływie tego czasu wilgotność mierzona na wentylatorze
- jest wyższa niż wilgotność punktu wyłączenia, wentylator pracuje dalej z pełną wydajnością tak długo, aż wilgotność spadnie poniżej punktu wyłączenia. Dopiero wówczas wentylator przełącza się automatycznie z powrotem na pracę z wydajnością podstawową.
- jest niższa niż wilgotność punktu wyłączenia, wentylator natychmiast przełącza się samoczynnie z powrotem na pracę z wydajnością podstawową.
Wariant połączenia 2: Ręczna praca z wydajnością podstawową
Wentylator przełączany jest na obciążenie podstawowe ręcznie za pomocą przełącznika „S1“. Sterowanie zależne od wilgotności jest aktywne, patrz układ standardowy. Jeżeli przy ręcznym wyłączeniu za pomocą przełącznika „S1” wentylator znajduje się:
- w trybie pracy z pełną wydajnością, tzn. występuje wilgotność, wentylator pracuje dalej tak długo, aż wilgotność spadnie poniżej punktu wyłączenia. Dopiero wówczas wentylator wyłącza się automatycznie.
- w trybie pracy z wydajnością podstawową, wówczas wentylator natychmiast wyłącza się samoczynnie.
Przy otwartym przełączniku S1 możliwy jest samoczynny rozruch wentylatora na skutek wysokiej wilgotności w pomieszczeniu.
Wariant połączenia 3: Ręczna praca z pełną wydajnością, z określonym czasem wybiegu
Wentylator przełączany jest na pełną wydajność ręcznie za pomocą przełącznika „S1”. Sterowanie zależne od wilgotności jest aktywne. Po wyłączeniu przełącznikiem „S1” wentylator pracuje jeszcze z pełną wydajnością przez czas wybiegu wynoszący 6 minut. Jeżeli po upływie tego czasu wilgotność mierzona na wentylatorze
- jest wyższa niż wilgotność punktu wyłączenia, wentylator pracuje dalej z pełną wydajnością tak długo, aż wilgotność spadnie poniżej punktu wyłączenia. Dopiero wówczas wentylator wyłącza się automatycznie.
- jest niższa niż wilgotność punktu wyłączenia, wentylator natychmiast wyłącza się samoczynnie.
Przy otwartym przełączniku S1 możliwy jest samoczynny rozruch wentylatora na skutek wysokiej wilgotności w pomieszczeniu.
* Przełącznikiem S2 można dodatkowo wyłączyć wentylator, niezależnie od oświetlenia pomieszczenia, np. w przypadku błędów w działaniu na skutek napięć powrotnych.
ER 60 G, ER 100 G
ER 60 G bądź ER 100 G może w zależności od potrzeb pracować z pełną wydajnością lub z wydajnością podstawową.
S1 Przełącznik dla pracy z wydajnością podstawową: Tryb pracy ciągłej przy małej prędkości obrotowej z niską wydajnością powietrza.
S2 Przełącznik dla pracy z pełną wydajnością i oświetlenia pomieszczenia: Podczas korzystania z pomieszczenia można przełączyć na dużą prędkość obrotową z pełną wydajnością powietrza.
ER 60 GVZ, ER 100 GVZ
Układ standardowy
Wentylator pracuje zawsze z wydajnością podstawową. Przełączenie wentylatora na pełną wydajność następuje samoczynnie po upływie ok 50 sekund od rozpoczęcia korzystania z pomieszczenia (S1 = Zał.).
Wariant połączenia
Przełączenie wentylatora na pełną wydajność następuje samoczynnie po upływie ok 50 sekund od rozpoczęcia korzystania z pomieszczenia (S1 = Zał.). Przełącznikiem S2 można ręcznie wyłączyć pracę z wydajnością podstawową.
ER 60 I, ER 100 I
Sterowanie przerywane automatycznie steruje włączeniem wentylatora po upływie nastawionego czasu przerwy, jeśli w tym czasie wentylator nie został włączony. Przedziały czasowe można nastawiać w zakresie od 1 do 15 godzin. Czas włączenia wynosi 10 minut.
W przypadku ręcznego włączenia opóźnienie włączenia wynosi ok. 50 sekund, czas wybiegu 10 minut. Funkcja sterowania przerywanego może być również wyłączona.
Układ standardowy
Rozruch wentylatora następuje ok. 50 sekund po włączeniu oświetlenia pomieszczenia. Po wyłączeniu wentylator pracuje jeszcze przez ok. 10 minut.
Wariant połączenia
Rozruch wentylatora następuje ok. 50 sekund po włączeniu oświetlenia pomieszczenia (przełącznikiem S1 i S2).
ER 100 RC
Wentylator można włączyć i stopniowo przełączać w górę za pomocą łącznika radiowego.
Zastosowanie z użyciem RLS RC
Wentylatory przyjmują zdefiniowane stany robocze w zależności od nastawy układu sterowania wentylacją RLS RC.
W przypadku zastosowania uzupełniającego łącznika radiowego wybrany przez niego poziom roboczy jest aktywny przez 30 minut.
Następnie przejmowany jest poziom roboczy wybrany przez układ sterowania wentylacją RLS RC. Wydajność podstawowa jest fabrycznie permanentnie aktywowana za pomocą mikroprzełącznika DIP.